Bebek Dostu Hastane
01 Ocak 2024

bebek dostu.jpeg

Hastanemizin bu konudaki temel hedefi tüm doğan bebeklerin anne sütü almasını ve bu sayede kendine güvenen sağlıklı nesiller oluşmasını sağlamaktır.
Ayrıca annelere verilen eğitimlerle sorunsuz bir emzirme dönemi sağlayarak anne bebek ilişkisini oluşturmak hastanemizin amaçlarındandır.

AHLAT DEVLET  HASTANESİ  EMZİRME POLİTİKASI

1-Hastanemizde tüm personel anne sütü hakkında eğitim almıştır ve düzenli aralıklarla yenilenmektedir.

2-Hastanemiz kapsamında ''Bebek Beslenme Politikası'' oluşturulmuştur.

3-Hastanenin tüm girişlerine misafirlerimiz görebileceği şekilde ''Bebek Dostu Plaketi'' örneği ve gebe okulu yönlendirme görselleri bulunmaktadır.

4-Anne ile bebeğin doğumdan sonra yarım saat içinde ten tene teması ve sağlık personeli eşliğinde emzirmeye başlanması sağlanmaktadır.

5-Tııbi bir gereksinim olmadıkça bebeklere yapay anne sütü verilmemektedir. Eğer tıbbi bir gereksinim doğarsa bebeklerin taburculuğu için sadece anne sütü ile besleniyor olmaları beklenmektedir.
6-Her anne taburcu olmadan önce elle süt sağmayı öğrenmekte ve uygulayabilmektedir.

7-Anne ile bebeğin sürekli aynı odada kalmaları sağlanmaktadır. Eğer bebek anne yanından ayrılmak durumunda ise anneye açıklama yapılmakta ve ayrı kaldığı sürede süt sağımı desteklenmektedir.

8-Annelere bebeklerin her ağladığında emzirilmesi gerektiği anlatılmaktadır.

9-Annelere ve destek sistemlerine bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütü, 2 yaş ve daha sonrasına kadar uygun ek besin ve anne sütü ile beslenmesi gerektiği anlatılmaktadır.

10-Hastanemizde ''Anne Sütü Muadillerinin Pazarlanmasıyla İlgili Uluslararası Yasa'' ya aykırı herhangi bir görsele ya da uygulamaya izin verilmemektedir.

11-Hastanemizden taburcu olan anne ve bebeklerin takip, izlem ve değerlendirmeleri yapılmaktadır. İhtiyaç duydukları konularda destek verilmektedir.

12-Biberon ve emzik kullanımı ve riskleri konusunda annelere danışmanlık hizmeti verilir.